Anmälningslista - rally


Vimmerby MS    Emiltrofén    2021-08-21

Anmälningslista



Tävlingsklass Antal
Föråkare 0
Debutanter 1
Klass U 5
1300-Rallycup 6
Klass 1 : STD-GT GTS E bilar oavsett cyl volym 0
Klass 2 : STD-GT GTS F bilar 0-1300 cc cyl volym 4
Klass 3 : STD-GT GTS F bilar 1300-1600 cc cyl volym 1
Klass 4 : STD-GT GTS F bilar över 1600 cc cyl volym 8
Klass 5 : STD-GT GTS G1 o G2 bilar oavsett cyl volym 5
Klass 6 : STD-GT H1 bilar oavsett cyl volym 15
Klass 7 : STD-GT GTS H2 och I bilar < 2000 cyl volym 8
Klass 8 : STD-GT GTS H2 och I bilar > 2001 cyl volym 7
Klass 9 : STD-GT GTS J bilar oavsett cyl volym 1
A, B, C-förare Max -74 1
Klass 1 - A, B-förare Grupp E 3
Klass 2 - C-förare Grupp E 12
Klass 3 - A, B-förare Grupp F 4
Klass 4 - C-förare Grupp F 5
Klass 7 - A, B, C-förare Grupp H Classic 1
Klass 8 - A-förare 2 WD 5
Klass 9 - B-förare 2 WD 4
Klass 10 - C-förare 2 WD 9


Totalt antal anmälda (föråkare + deb. EJ inräknade) : 104
 

  Fkl    Förare / Kartläsare                                           Klubb                                                                 Bil / Anmälare                                                   Anm.datum







Debutanter         Antal anmälda : 1
C Olof Johansson Gränna MK  Opel Corsa  2021-07-14   
Johan Hultberg   Gränna MK   
Klass U         Antal anmälda : 5
U Mille Johansson Katrineholms MK  VW Polo  2021-07-25   
Niklas Solenö  Katrineholms MK   
U Wilmer Jonsson V Östergötlands MK  Volvo 940  2021-07-19   
Mattias Andersson  V Östergötlands MK   
U Elliot Sjögren V Östergötlands MK  Volvo 940  2021-07-17   
Nicklas Sjögren  MSK Kvarnvingarna   
U Liam Berg Linköpings MS  Suzuki Swift MK1  2021-07-15   
Victor Liljesson  Linköpings MS  BRA Ekonomi
U Isak Reiersen Östmarks Motor & FF  VW Polo  2021-07-14   
Andreas Amberg  SMK Eda   
1300-Rallycup         Antal anmälda : 6
C Jimmy Karlsson Hagfors MK  Suzuki Swift mk2  2021-07-22   
Lars erik Nilsson  Hagfors MK   
B Ricardo Hillesjö Haninge MK  Suzuki Swift Mk 2  2021-07-15   
My Wessel  Carlstad Rally Club   
C Mattias Dahl Borlänge MK  Suzuki Swift MkII  2021-07-15   
Anders Svärd  Borlänge MK   
A Crister Nystrand Katrineholms MK  Suzuki Swift Gti Mk1  2021-07-15   
Victoria Nystrand  Katrineholms MK   
C Henrik Lindström Vallentuna MK  Suzuki Swift   2021-07-15   
   
C Filip Carlström Gullabo RC  Suzuki swift mk 2  2021-07-15   
Jörgen Norman  Gullabo RC   
Klass 2 : STD-GT GTS F bilar 0-1300 cc cyl volym         Antal anmälda : 4
A Göte Nygren MK Kopparberg  SAAB Monte Carlo  2021-07-23   
Anders Lindberg  Nora MK   
A Benny Erixon Sigtuna Rally Club  SAAB 96   2021-07-21   
Johan Klaar  Sigtuna Rally Club  Team Pitan
A Per-arne Sjöstedt Haninge MK  SAAB 96 Sport  2021-07-20   
Mikael Ence  Haninge MK   
B Cay Fredriksson Sigtuna Rally Club  SAAB 96  2021-07-14   
Staffan Lindberg  Sigtuna Rally Club  Team Pitan 
Klass 3 : STD-GT GTS F bilar 1300-1600 cc cyl volym         Antal anmälda : 1
B Yngve Gustavsson Sigtuna Rally Club  VW 1500 S  2021-07-23   
Magnus Rehbinder  Racerhistoriska Klubben  Team Pitan 
Klass 4 : STD-GT GTS F bilar över 1600 cc cyl volym         Antal anmälda : 8
C Lars Graff Östernärkes RMC  Volvo Amazon  2021-07-26   
Tommy Pettersson  Teknis MC   
A Sten Säfström Sigtuna Rally Club  Volvo Amazon  2021-07-25   
Jan Säfström  Sigtuna Rally Club  Sten Säfströms Åkeri AB
A Nils Bergquist Västerås MS  Volvo Amazon 122S  2021-07-19   
Karl-erik Magnusson  Västerås MS  CarFix Rally Team
A Håkan Holm Vallentuna MK  Volvo Amazon  2021-07-18   
Jesper Holm  Vallentuna MK   
B Patrik Pettersson Falköpings MK  Volvo Amazon  2021-07-17   
Bo Björkqvist   Mariestads MS   
A Per henrik Hedberg SMK Söderhamn  Volvo Amazon  2021-07-16   
Hans-åke Flink  Mälaröarnas MK   
B Lars Fredriksson Skepptuna MK  Volvo 122S  2021-07-16   
Jessica Lundahl  Skepptuna MK   
B Ola Eklund Västerås MS  Volvo Pv 544  2021-07-14   
Marcus Jäder  Västerås MS  CARFIX RALLY TEAM 
Klass 5 : STD-GT GTS G1 o G2 bilar oavsett cyl volym         Antal anmälda : 5
A Tomas Åkeson Teknis MC  Lancia Fulvia 1,3 HF  2021-07-21   
Johan Mellström  Teknis MC   
C Jan Flyngen Kolsva MS  SAAB V4  2021-07-21   
Stefan Bylen  Kolsva MS   
B Ove Jonsson Tjust MK  SAAB 96 V4  2021-07-20   
Terje Plomén  SMK Valdemarsvik   
B Mats Karlsson MK Kopparberg  SAAB V4  2021-07-19   
Viktor Rosenborg  MK Kopparberg   
A Tommy Wikström Fagersta MK  SAAB V4  2021-07-16   
Mikaela Wikström  Fagersta MK   
Klass 6 : STD-GT H1 bilar oavsett cyl volym         Antal anmälda : 15
A Janne Westlund MK Kopparberg  Opel Ascona CF  2021-07-27   
   
A Ragnar Glav Vallentuna MK  Opel Ascona A  2021-07-27   
Conny Jansson  Vallentuna MK   
A Erik Uppsäll Sigtuna Rally Club  SAAB 96 V4  2021-07-27   
Sören Dahlin  Huddinge MK   
A Kenth Bååth SMK Vingåker  Volvo 164E  2021-07-27   
Denso Melwinsson  SMK Trollhättan   
C Jack staffan Anderson Finspångs MS  Ford Escort RS 1600  2021-07-25   
Gustav Alm  Örsundsbro MK   
C Toivo Axelsson Team Skogsåkarna  VW 1303 S  2021-07-24   
Kenneth Breistål  Team Skogsåkarna   
A Stefan Norberg SMK Hedemora  Volvo 142  2021-07-22   
Berntarne Högberg  Hofors MS   
B Peter Thume Kolsva MS  Opel Kadett GT/E  2021-07-22   
Karin Danielsson  Kolsva MS  GG Motorsport 
C Magnus Folkesson Vimmerby MS  Volvo 142  2021-07-20   
Ulrika Larsson  Vimmerby MS   
A Stefan Palmér Fagersta MK  Opel Asvona A  2021-07-20   
Niklas Johansson  Fagersta MK   
A Kenneth Andersson Piteå MS  SAAB V4  2021-07-19   
Hans-erik Jansson  Sigtuna Rally Club   
A Jonas Nelson Silverdalens MSK  Opel Ascona A  2021-07-18   
Anders Holm  Grimslövs MS   
A Hans-Åke Persson Grangärde RRC  Opel Ascona  2021-07-18   
Tommy Halvarsson  Grangärde RRC   
C Björn Svensson Ydre MK  Volvo 142  2021-07-16   
Frederik Svensson  Ydre MK   
C Ulf Zetterström Vallentuna MK  Ford Escort RS 2000  2021-07-16   
Kenneth Lodeklint  Vallentuna MK   
Klass 7 : STD-GT GTS H2 och I bilar < 2000 cyl volym         Antal anmälda : 8
A Sven-åke Angerd Norrahammars MK  Ford escort RS1800  2021-07-26   
Niklas Johansson  Anderstorp RC   
A Stefany Åhsberg MK Team Westom  SAAB 99 EMS  2021-07-18   
Sune Elofsson  MK Team Westom   
A Ingemar Bodin Hamre MK  Opel Kadett GT/E  2021-07-16   
Jan-olof Hedström  Hamre MK  Bevelko Historic rally team Sweden 
B Peter Jonasson Ydre MK  Opel Ascona B  2021-07-15   
Lina Jonasson  Ydre MK   
A Leif Sörensson Tjust MK  Opel Ascona B  2021-07-15   
   
A Mikael Eriksson Hällefors MK  Volvo 343  2021-07-15   
Lars Hermansson  Hällefors MK   
C Tommy Karlsson SMK Trollhättan  SAAB 99 EMS 16V  2021-07-14   
Urban Bohlin  SMK Trollhättan   
C Joakim Petersson Tjust MK  Opel Kadett 2.0  2021-07-14   
Alexander Petersson   Tjust MK   
Klass 8 : STD-GT GTS H2 och I bilar > 2001 cyl volym         Antal anmälda : 7
A Tomas Damm MK Kinda  Volvo 242  2021-07-23   
Tomas Kasselstrand  MK Kinda   
A Thomas Kristiansson Wäxjö MS  Volvo 244  2021-07-23   
Per-anders Eklund  Wäxjö MS   
A Morgan Olsson Vimmerby MS  Volvo 240  2021-07-23   
Mikael Johansson  Älmhults MK   
A Anders Prick KAK Motorsport (V)  Volvo 242  2021-07-19   
Tommy Tellskog  SMK Trollhättan   
A Ruben Davidsson V Östergötlands MK  Volvo 240  2021-07-19   
Göran Kaldenberg  V Östergötlands MK   
C Jonas Wallen Vallentuna MK  Volvo 244  2021-07-16   
Niklas Wallen sjöberg   Vallentuna MK   
A Håkan Süld Östhammars MK  Volvo 242  2021-07-15   
Laila Süld  Östhammars MK   
Klass 9 : STD-GT GTS J bilar oavsett cyl volym         Antal anmälda : 1
C Morten Eskildsen Historisk Motor Sport DK  Peugeot 309 GTI  2021-07-14   
Michael Sahl Christensen  Historisk Motor Sport DK  Historic Peugeot Rallysport DK
A, B, C-förare Max -74         Antal anmälda : 1
C Paul Edvinstam Arlövs MC  SAAB 96 V4  2021-07-15   
Ola Stenberg  Arlövs MC  Team Graneborg 
Klass 1 - A, B-förare Grupp E         Antal anmälda : 3
B Jonas Berneros Silverdalens MSK  VW Golf 4  2021-07-23   
Jimmy Berneros  Silverdalens MSK   
B Boo Hugoson Wäxjö MS  VW Golf  2021-07-15   
Hans bertil Berglund  Wäxjö MS   
B Nicklas Eriksson Gullabo RC  VW Golf  2021-07-14   
Camilla Andersson   Gullabo RC   
Klass 2 - C-förare Grupp E         Antal anmälda : 12
C Daniel Marginean Östgöta BSF  Opel Astra  2021-07-24   
Patrik Espenrud  Tjust MK   
C Peter Gustavsson Gränna MK  Volvo 240  2021-07-19   
Marielle Erlandsson  Vetlanda RRC   
C Samuel Toftgård Skillingaryds MK  Honda Civic  2021-07-18   
Elina Toftgård  Skillingaryds MK   
C Simon Vernersson Skillingaryds MK  Opel Astra  2021-07-16   
Hans-peter Picher  Skillingaryds MK   
C Per-Arne Axelsson Gullabo RC  Toyota Corolla  2021-07-16   
Lars trisse Gustafsson   Gullabo RC  Team RutGear Motorsport 
C Jakob Sandberg Norrahammars MK  VW Golf  2021-07-15   
   
C Martin Bysén Ryds MK  Volvo 744  2021-07-15   
Mikael Carlsson  Grimslövs MS   
C Andreas Karlsson Nybro AC  Volvo 244  2021-07-15   
Lasse Hallermark   Nybro AC   
C Johannes Ljungbäck Hässleholms MK  VW Golf  2021-07-14   
Martin Nilsson  Hässleholms MK   
C Urban Petersson Östergyllen RC  VW Golf  2021-07-14   
Benny Petersson  Östergyllen RC   
C Thomas Olofsson Gullabo RC  Toyota Corolla  2021-07-14   
Juha Haukilahti  Gullabo RC   
C Anders Hugosson Wäxjö MS  Ford Focus  2021-07-14   
Joakim Gustafsson  Wäxjö MS   
Klass 3 - A, B-förare Grupp F         Antal anmälda : 4
A Johan Karlsson Tjust MK  Volvo 940  2021-07-24   
Tobias Gustavsson  Ydre MK   
A Christer Westerdahl Skillingaryds MK  Volvo S40  2021-07-20   
Marie-louise Westerdahl  Skillingaryds MK   
B Kenth Lindkvist Ryds MK  Volvo 940  2021-07-20   
Helen Zettergren  Älmhults MK   
B Christian Pettersson Åtvidabergs MK  Volvo 940  2021-07-15   
Johnny Hjelm  Åtvidabergs MK   
Klass 4 - C-förare Grupp F         Antal anmälda : 5
C Filip Sjögren V Östergötlands MK  Peugeot 206 Gti  2021-07-17   
Maja Björnell   V Östergötlands MK   
C Vallentin Mårtensson Dalby MK  Volvo 940  2021-07-16   
Tommy Gullberg  Dalby MK  Lundells Motorsport 
C Adam Martinsson V Östergötlands MK  Volvo 240  2021-07-15   
   
C Ronny Erlandsson Gränna MK  Volvo 940  2021-07-14   
Petra Digerås  Gränna MK   
C Markus Nilsson Gullabo RC  Volvo 240   2021-07-14   
Danne Eriksson   Gullabo RC   
Klass 7 - A, B, C-förare Grupp H Classic         Antal anmälda : 1
A Mats Karlsson Nässjö MK  BMW 318  2021-07-22   
   
Klass 8 - A-förare 2 WD         Antal anmälda : 5
A Yngve Tjörnbo Tjust MK  Volvo 940   2021-07-27   
Anders Tildemyr     
A David Lindström Skillingaryds MK  Volvo 940  2021-07-20   
Jessica Svensson  Skillingaryds MK  Plombo Motor 
A Adrian Ring Linköpings MS  Volvo 940  2021-07-16   
Julia Thulin  SMK Hörby   
A Victor Karlsson Vimmerby MS  Toyota Corolla  2021-07-15   
Thomas Gustavsson  Emådalens MK   
A Peter Hålling Norrköpings MK  Opel Ascona B  2021-07-14   
Robert Johnson  MK Ramunder   
Klass 9 - B-förare 2 WD         Antal anmälda : 4
B Mats Larsson Tomelilla MK  Volvo 940  2021-07-26   
Nicklas Blomqvist  Tomelilla MK  Blue team rally
B Andreas Elfver Gränna MK  Volvo 240  2021-07-15   
Sofie Elfver  Gränna MK   
B Lennart Gerths Tjust MK  Volvo 242 16V  2021-07-15   
Oskar Gerths  Tjust MK   
B Mattias Brindmark Åtvidabergs MK  Volvo 242  2021-07-14   
Peter Måhagen  Åtvidabergs MK   
Klass 10 - C-förare 2 WD         Antal anmälda : 9
C Peter Jakobsson Vimmerby MS  Ford Sierra  2021-07-27   
Anders Pettersson  Vimmerby MS   
C Jimmy Josefsson Nässjö MK  BMW Compact  2021-07-24   
Henrik Olofsson  Nässjö MK   
C Arvid Johansson Lessebo MK  Volvo 940  2021-07-20   
Alicia Jonasson  Lessebo MK   
C Berndt Holgersson Södra Sunnerbos MK  Opel ascona B  2021-07-18   
Peter Lundin  Ljungby MK   
C Magnus Grahn Höglandets MS  Ford Fiesta  2021-07-15   
Claes Örnskog   Höglandets MS   
C Anton Måhagen Åtvidabergs MK  Volvo 240  2021-07-15   
Joel Hallberg  Åtvidabergs MK   
C Kjell Stegefors Nybro AC  Volvo 242  2021-07-15   
Andreas Åkesson  Nybro AC   
C Kim Bergström Vetlanda RRC  Volvo 240  2021-07-14   
Kenny Bergström  Vetlanda RRC   
C Andreas Gunnarsson Norrköpings MK  Opel Ascona B  2021-07-14   
Krister Gunnarsson  Norrköpings MK